בדיקה גנטית המתבצעת במעבדה מיוחדת וידועה כבדיקה לסווג רקמות בה ניתן להוכיח קשר גנטי בין הנבדקים בדיוק של 99 אחוז. דיוק זה מאפשר להוכיח אבהות, קשר בין אחים וכל קשר משפחתי אחר. תוצאות הבדיקה קבילות בבתי המשפט ומשתמשים בהן לצורך הקביעה כי אדם הוא אביו של ילד מסויים, לפי “חוק מידע גנטי, תשס”א-2000”. בארץ קיימות מעבדות אשר מוסמכות לבצע בדיקת סווג רקמות לצורך הוכחות אבהות, על בסיס התאמה גנטית.
חשוב לציין כי הכרת בית המשפט בתוצאות הבדיקה תעשה אך ורק אם הבדיקה בוצעה על פי צו של בית המשפט. הבדיקה כרוכה בתשלום וכמו כן גם פתיחת הליך משפטי כרוכה באגרה. לבדיקה פרטית ללא צו בית משפט לא יהיה תוקף משפטי ולכן לא יהיה ניתן לעשות בממצאי הבדיקה הפרטית שימוש לצורך רישום הקטין על שם אביו או כל שימוש אחר.
לבדיקת רקמות השלכות מקיפות החל מדיני ירושה וכלה ברישום הקטין על שם אביו במרשם האוכלוסין. באילו מקרים הבדיקה נחוצה?
בני זוג לא נשואים אשר ניהלו מערכת יחסים רומנטית, האישה הינה תושבת ואזרחית ישראל ואילו הגבר הינו אזרח ותושב חו”ל. ממערכת יחסים זו האישה הרתה וכעבור זמן מה בני הזוג החליטו להינשא והגישו בקשה למשרד הפנים לצורך הסדרת מעמד עבור הגבר. במקרה זה, היות והאישה הרתה לגבר בטעם נישאה לו, יבקש משרד הפנים לבצע בדיקת סיווג רקמות אשר תאפשר לרשום את הקטין על שם אביו במרשם האוכלוסין.
עינייני ירושה- כל זמן שהילד לא רשום על שם אביו, אין לו שום זכות לרשת את אביו מכוח ירושה על פי דין וזאת עד שיוסדר הרישום ולאחר שתוכח התביעה לאבהות. לדוגמא, בששנת 2006 כבוד השופט ויצבן צבי הוציא תחת ידו פס”ד חדשני והורה על פתיחת קברו של המנוח לצורך בדיקת רקמות. בתביעת אבהות שהגיש הקטין נגד עיצבון המנוח ונגד הוריו של המנוח, עתר הקטין להצהיר כי המנוח היה אביו. הוריו של המנוח סירבו לערוך בדיקת רקמות. השאלה שהתעוררה הייתה האם מוסמך בית המשפט להורות על פתיחת קברו של המנוח לצורך ביצוע בדיקת רקמות לקביעת הורות. בסופו של דבר הליך בית המשפט קיבל את הבקשה והורה על פתיחת קברו של המנוח לצורך ביצוע הבדיקה.
במקרה של אישה לא נשואה אשר ילדה ילד מחוץ לנישואין מגבר פנוי או נשוי ומעוניינת לתבועה את האב בתביעת מזונות קטין, נדרשת תביעה כנגד האב לאבהות בסגרתה האב יידרש לבצע בדיקת רקמות.
עבור קבלת זכויות על קטין מכוח חוק אפוטרופסות , אב שמעמדו אינו מוסדר, קרי, הילד אינו רשום על שמו במרשת האוכלוסין, לא יוכל לדרוש זכויות על קטין מכוח היותו האפוטרופוס הטבעי על הקטין כל עוד לא יוכח ויוסדר מעמדו כאב.

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

לתיאום פגישת ייעוץ מסודרת  הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורכת הדין אלונה אלונה אשר מתמחה בדיני משפחה ובנושא אבהות , בדיקת רקמות

כתובת המשרד : העצמאות 54 בת-ים

נייד : 052-7901079

דרג את העמוד
052-7901079
WhatsApp chat