חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוסות

חוק  הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי  שני ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים על הקטין והם למעשה אחראים   לדאוג לצורכי הקטין, לחינוכו, ללימודיו  כמו כן אחראים לשמור על נכסיו  של הקטין היה ולקטין יש נכסים בבעלותו.
זאת ועוד – היה וההורים אינם מגיעים לכלל הסכמה בעניין הנוגע לרכושו של הקטין, רשאי כל אחד מההורים לפנות לבית משפט ולבקש מבית המשפט שיכריע במחלוקת שנוצרה בין ההורים.
כשבני זוג מתגרשים הם ממשיכים לשמש כאפוטרופוסים הטבעיים על הקטין.

כל אחד  מההורים מקבל מעמד על פי האפשרויות שלהלן:

1. הורה אחד משמש כהורה משמורן, כך שהקטין  מתגורר כדרך קבע רוב ימות השבוע  עם ההורה המשמורן וההורה האחר מקבל מעמד של הורה  אשר מבקר את הילדים  במסגרת הסדרי ראייה /זמני שהות  לרוב  פעמיים בשבוע  בימים קבועים באמצע וכל  סופ”ש שני  .

2.  קיים הסדר נוסף של משמורת משותפת אשר מצריך, בין היתר, גם שיתוף פעולה מלא בין ההורים – הסדר שבו לשני ההורים יש אחריות שווה כלפי הקטין ולכן השהות מתחלקת באופן שווה בין ההורים, כך שבפועל לקטין  יש שני בתים האחד של האם וששני של האב.
בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, בהיעדר הסכמה בין ההורים  בשאלת החזקתו של הקטין ומקום מגוריו, רשאי בית  המשפט להכריע בעניין כפי שיראה לו לטובת הקטין.

יובהר כי ככל שמדובר בקטינים שהינם ילדים עד גיל 6 נכון להיום חלה חזקה :”חזקת גיל הרך” – חזקה אשר ניתנת לסטירה, הקובעת כי ילדים עד גיל  6 יהיו אצל אימם.  ניתן לעיין במאמר אשר נכתב על ידי בנושא זה : “חזקת גיל הרך מהי והאם בוטלה”
איך בתי המשפט בוחנים את המקרים השונים?
בתי המשפט ובתי הדין מצווים לפעול על פי  עיקרון טובת הילד  ועליהם לראות בעקרון זה בעיקרון על אשר ינחה אותם  בהכרעתם . ולכן לא אחת בתי המשפט נזקקים למומחים, פקידי סעד ופסיכולוגים   אשר ייסעו להם ליישם את עיקרון טובת הילד. אם יש לכם שאלות, ניתן להתייעץ עם עורך דין גירושין גני תקוה.
החלטות בתי המשפט ובתי הדין בכל הנוגע למשמורת והסדרי שהות אינן החלטות סופיות ובהתאם לסעיף 74 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות בית המשפט רשאי לשנות או לבטל החלטות אם נתנו הנסיבות או נתגלו עובדות נוספות לאחר שנתן החלטתו.

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

לתיאום פגישת ייעוץ מסודרת  הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורך דין גירושין גני תקוה אלונה אשר מתמחה בדיני משפחה ובחוק הכשרות המשפטית ואפוטרופסות

כתובת המשרד : העצמאות 54 בת-ים

נייד : 052-7901079