חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע”ה-2014

חוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה נכנס לתוקף ב 17/7/2016 , חוק זה קבע שנושאים מסוימים הקשורים לסכסוך שנתגלע בתוך המשפחה יכולים להתברר בבית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני בהליך של יישוב סכסוך.

באופן כללי ניתן לומר שהסמכות לדון בסכסוך בין בני זוג נתונה לבית המשפט לענייני משפחה (למעט, נושא הגירושין עצמו), ואולם, יכול צד לכרוך לתביעת הגירושין גם את העניינים הכרוכים מעצם טיבם וטבעם בענייני הגירושין כגון מזונות אישה ומשמורת ילדים

מאמר זה לא ידון בשאלת מרוץ הסמכויות בין שתי הערכאות ומה היתרונות של כל אחת מהערכאות.

צד אשר מקדים את הצד האחר  ופותח ראשון בבקשת ישוב סכסוך, בעצם קונה לעצמו סמכות ובתום תקופת עיכוב ההליכים תוך זמן קצוב שקבוע בחוק יכול להגיש את תביעותיו לערכאות השונות בהתאם ליתרונות של כל אחת מהערכאות .

עם סיום עיכוב ההליכים כמפורט בחוק ובמידה ובני הזוג לא הגיעו להסכם יוכל בן הזוג אשר הגיש את הבקשה ליישוב סכסוך להגיש כתבי תביעה כנגד בן הזוג השני במועד שנקבע בחוק לכל אחת מהערכאות. הוגשו התובענות ייראו את מועד הגשתם כמועד הגשת הבקשה ליישוב סכסוך.

פרוצדורה זו מאפשרת לבן זוג המעוניין בכך למצות את ניסיון שלום הבית או את האפשרות להגיע עם בן זוגו להסכם כלשהו הקשור למערכת היחסים ביניהם בלא להגיש את התובענות שרצה להגיש והחשוב מכל, בלא “להפסיד” את היתרון שיכול לזכות לו הקדים את בן זוגו והגיש את התובענות לערכאה המועדפת עליו.

יצוין כי החוק קובע עילות לקיצור קופת ההליכים לצורך הגשת תביעות לאלתר ומאפשר הגשת בקשות לסעדים דחופים , כך למשל אישה שעברה אלימות פיזית מצד בעלה , רשאית לבקש לקצר את תקופת ההליכים לצורך הגשת תביעת גירושין לאלתר. אתה יכול ללמוד פרטים נוספים על מה לעשות במצב משבר עורך דין צוואות גני תקוה

להליך ישוב סכסוך יש חשיבות קריטית  , חשוב לקחת ייצוג של עורך דין המתמחה בתחום אשר יוכל לתכנן אסטרטגית  מהלכים  אשר ישפיעו  על ניהול התיק  כולו .

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

לתיאום פגישת ייעוץ מסודרת  הנכם מוזמנים ליצור קשר עם עורכת הדין אלונה אלונה אשר מתמחה בדיני משפחה ובישוב סכסוך

כתובת המשרד : העצמאות 54 בת-ים

נייד : 052-7901079

Call Now Button052-7901079
WhatsApp chat