מזונות ילדים במסגרת משמורת משותפת

בשנת 2017  בית המשפט העליון הוציא תחת ידו  פסק דין מהפכני , בבע”מ 919/15  לגבי מזונות ילדים מעל גיל 6 במסגרת משמורת משותפת . בית המשפט העליון קבע כיצד יתחלק הנטל הכלכלי בין ההורים אשר מקיימים משמורת משותפת. בהתאם להלכה החדשה חובת תשלום  מזונות ילדים לילדים מעל גיל 6 לרבות צרכים הכרחיים , חלה באופן שווה בין ההורים  בהתאם ליכולתם הכלכלית.

בהתאם להלכה נקבע כי במשמורת משותפת לילדים מעל גיל 6 יישא כל הורה בעין בהוצאות הקיום השוטפות  והוצאות המדור המתייחסות  לילדים. כמו כן נקבע כי בהוצאות שאינן הוצאות קיום שוטפות אלא צרכים אחרים כגון טיפול רפואי ספרים וכו’ הצדדים יישאו  בהוצאות האחרות באופן שווה או בהתאם להכנסות ההורים.

מאז שבית המשפט העליון הוציא תחת ידו הלכה חדשה זו ניתן לראות באופן ברור כי  לא מעט שופטים פסקו ברוח ההלכה החדשה והפחיתו באופן ניכר או ביטלו את המזונות לילדים מעל גיל 6, כאשר ההורים חולקים את  זמני השהות באופן שווה , אסקור עתה שני פסקי דין שניתנו לאחרונה :

בתאריך 1/8/18 בתיק  תלה”מ 118283-10-17 כבוד השופט סילמן  הפחית מזונות עבור שני קטינים  והעמיד את המזונות על סך 340 ₪ לחודש עבור שני הקטינים, כבוד השופט סילמן   לקח בחשבון  את זמני השהות,  וציין כי ההורים חולקים  באופן שווה את זמני השהות של הבת , ולגבי הבן ציין כי הבן  שהה אצל האב 80% מהזמן , ולכן קבע מזונות על סך 340 ₪ לחודש עבור שני הקטינים.

בתאריך 11/2/18 הוציא תחת ידו כבוד השופט יהורם שקד , במסגרת תיק תלה”מ  55934-03-17′  פסק ידן זו נקבע כי בהגיע הקטין לגיל 6  ועד הגיע הקטין לגיל 12 האב יישא במזונות מופחתים יותר, בסך של 500 ₪ ובנוסף יישא בסך השווה ל 2/3 מתשלומי חינוך, חוגים בריאות . כבוד השופט קבע כי לאחר  גיל 12 האב לא יחויב עוד במזונות, והצדדים יישאו בחלקים שווים בהוצאות חינוך, חוגים, בריאות וכו’.

לאחרונה בפסקי דין רבים נקבע כי ההלכה החדשה של העליון מהווה שינוי נסיבות אשר תצדיק לרוב פתיחת תיקים ישנים בהם נקבע הסדר של משמורת משותפת  ומוזנות , אשר היו  סגורים בעת שבית המשפט העליון הוציא את ההלכה החדשה.

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

הכותבת הינה עורכת דין  ומגשרת המתמחה בדיני משפחה לרבות משמורת משותפת ומזונות ילדים.

כתובת המשרד  העצמאות 54 בת ים

טלפון נייד : 052-7901079

דרג את העמוד